1999 Work Session Agendas

January 26, 1999

 

AGENDA

 

District 1 Town Meeting

Tuesday, January 26, 1999

Backman Elementary School

1450 West 600 North

7:00 p.m. to 9:00 p.m.

District 1 Town Meeting

 

1.  Flag Ceremony/Pledge of Allegiance: Boy Scout Troop #1147,  Capitol West Boys and Girls Club, Scout Leaders Mike Brown and Scott Peck and Troop #1060, Centro Civico, Scout Leaders James Washington and Gary Bowen

2.  Welcome and Introductions:  Council Member Carlton Christensen and Deputy Mayor Kay Christensen  (Estimated time:  10 minutes)

3.  Citizen comments to the City Council  on any City business item not scheduled on this agenda. Please complete a public meeting registration card if you wish to make a comment.  (Estimated time:   10 minutes)

4.  New “North Star” Elementary School for the Westpointe Community:  Cliff Higbee, Salt Lake School Board Member
a.  Presentation by Mr. Higbee (Estimated time: 10 minutes)

b. Questions and Comments from the Audience (Estimated time:  5 minutes)

 

5.  Redevelopment Plan for West Capitol Hill Neighborhood:  Danny Waltz, Redevelopment Agency Project Coordinator 
a.  Presentation by Mr. Walz (Estimated time: 5 minutes)

b.  Questions and Comments from the Audience (Estimated time:  5 minutes)

6.  Safe Passage Program:  Craig Gleason, Police Department
a.  Presentation by Mr. Gleason (Estimated time: 5 minutes)

b.  Questions and Comments from the Audience (Estimated time:  5 minutes)

7.  Plans for Fire Stations #9 (International Center) and #11 (Airport):   Tom Tallon, Fire Department Chief
a.  Presentation by Mr. Tallon (Estimated time: 5 minutes)

b. Questions and Comments from the Audience (Estimated time:  5 minutes)

8.  Community Emergency Response Team (CERT) Program: Tom Tallon, Fire Department Chief
a.  Presentation by Mr. Tallon (Estimated time: 5 minutes)

b. Questions and Comments from the Audience (Estimated time:  5 minutes)

9.  Olympic Programs in City Schools:  Renee Tanner, Olympic Opportunities Planning Director; Veronica Crandall, Youth Programs Coordinator; Kristen O’Brien, OlympiKids Intern
a.  Presentation by Ms. Tanner, Ms. Crandall, and Ms. O’Brien (Estimated time: 5 minutes)

b. Questions and Comments from the Audience (Estimated time:  5 minutes)

 

10.    Housing Programs:  LuAnn Clark, Housing and Neighborhood Development Deputy Director

a.  Presentation by Ms. Clark (Estimated time: 5 minutes)

b.  Questions and Comments from the Audience (Estimated time:  5 minutes)

11.    Wetlands Project near the Public Utilities Department’s Wastewater Treatment Facility:  Jon Adams, Wastewater Plant Manager
a.  Presentation by Mr. Adams (Estimated time: 5 minutes)

b. Questions and Comments from the Audience  (Estimated time:  5 minutes)

12.    Proposed West-East Light Rail Line:  Tim Harpst,  Transportation Division Director; Robin Lewis, West-East Light Rail Project Coordinator
a.  Presentation by Mr. Harpst and Ms. Lewis (Estimated time: 5 minutes)

b.  Questions and Comments from the Audience  (Estimated time:  5 minutes)

13.    Closing Remarks by Council Member Carlton Christensen